انواع استخر ها

انواع استخر ها

انواع استخر ها

استخر ها از دیدگاه های مختلف به گروه‌های زیر تقسیم بندی می شوند. در حال حاضر با پیشرفت های روزافزون در زمینه فناوری ، مواد و روش های ساخت ،هر روزه شاهد پیشرفت های جدیدی برای ساخت استخر ها هستیم. از یک دیدگاه می‌توان استخرها را از نظر نوع کاربری تقسیم‌بندی کرد .از دیدگاهی دیگر ،جنس سازه استخر است که معیار تقسیم بندی قرار می گیرد گاهی اوقات نیز موقعیت سازه استخر نسبت به زمین مبنای این تقسیم بندی خواهد بود .در هر صورت ،تقسیم بندی استخرها از دیدگاه‌های مختلفی امکان‌پذیر است.

استخر ها را از دیدگاه کاربری می تواند در گروه های زیر طبقه بندی نمود:

 • استخر های اقیانوسی
 • استخر های خصوصی
 • استخر های عمومی
 • استخر های قهرمانی
 • استخر های تمرینی
 • استخر های درمانی
 • آبگیر های طبیعی یا استخر بیکران

استخر های اقیانوسی

این دسته از انواع استخرها در شهرهای ساحلی و در کنار اقیانوس ها یا ها ساخته میشوند. در کشوراسترالیا به این استخرها «لیدو» یا تفرجگاه ساحلی گفته می شود .آب مورد نیاز این استخرها به واسطه جزر و مد آب در طول شبانه روز تعیین می شود آب اضافی نیز از دیواره استخر سریز نموده و به دریا میریزد .درکنار این استخرها معمولاً مجموعه های مجزایی به عنوان رختکن ،محلی برای دوش گرفتن ،حمام آفتاب و غیره نیز در نظر گرفته می شود البته در استخر های دریایی که اخیرا ساخته می شود ،سیستم لوله کشی و پمپاژ مجرایی برای تامین آب استخر نیز تعبیه می‌شود.

استخرهای خصوصی

بطور کلی مواد انواع استخر های خصوصی کوچکتر از استخرهای عمومی در نظر گرفته می شود .استخرهای خصوصی یا خانگی معمولاً در ابعاد تا ۴.۸ متر در ۶.۶ متر تا ۶ متر در ۱۲ متر ساخته می شود. در حالی که طول استخرهای عمومی معمولاً از ۲۵ متر کمتر نیست .البته این ابعاد اکثرا در استخرهای عمومی و مجموعه های ورزشی مورد توجه قرار می گیرد و در استخرهای خانگی عملا هیچ محدوده مشخصی از نظر شکل کلی استخر و چه از نظر ابعاد آن وجود ندارد .استخرهای خصوصی را می توان در دو نوع دائمی و یا موقتی ساخت .استخر های موقتی که بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند را می توان در فصل زمستان جمع کرد و دوباره در فصل تابستان در محل خود مستقر نمود امروزه استفاده از استخرهای خصوصی در برخی از خانه های مجلل تبدیل به یکی از الزامات بی قید و شرط شده است به طوری که برخوردار بودن ساختمان از امکاناتی نظیر استخر به عنوان یکی است شاخص های رفاهی و امکانات تجملی ساختمان مطرح است.

استخر های عمومی

استخرهای عمومی اغلب زیر مجموعه ای از مراکز ورزشی هستند که در آن ها قسمت های مختلف مانند استخر آب گرم ،استخر سرپوشیده ،استخر سرباز ،استخر کودکان و غیره در نظر گرفته می شود .استخرهای سرباز معمولا در مناطق گرمسیر مورد استفاده قرار می گیرند .در استخرهای بزرگ و عمیق معمولاً سکوی شیرجه نیز در نظر گرفته می شود .البته سکوی شیرجه تنها برای استخر های که با عمق کافی تعبیر شود به طوری که شیرجه زدن افراد خطری را برای آنها ایجاد نکند .انواع استخرهای عمومی اکثرا به شکل مستطیل با طول 12.5متر، ۲۵ متر یا ۵۰ متر ساخته می شوند ولی به جز ابعاد استاندارد یاد شده این استخر ها را می توان به هر اندازه یا شکل دیگری نیز ساخت .استخر های کودکان نیز با عمق بسیار کم و به شکل های متنوع ساخته می شود.

استخر های قهرمانی

مشخصات انواع استخر های قهرمانی که در مسابقات بین المللی مورد استفاده قرار میگیرند توسط فدراسیون بین المللی شنا تعیین می شود. بر مبنای استانداردهای این فدراسیون طول استخر های قهرمانی ۲۵ متر یا ۵۰ متر و حداقل عمق آنها 1.35 متر باید باشد .برای آن که امکان برگزاری مسابقات در تمام طول سال وجود داشته باشد استخر های قهرمانی معمولا به صورت سرپوشیده ساخته شده و محوطه داخل استخر به سیستم های گرمایشی مناسب تجهیز می شود.

استخر های تمرینی

در دو دهه گذشته انواع استخرهای تمرینی به عنوان نوع جدیدی از استخرها پای به عرصه ظهور گذاشتند .این استخر ها معمولاً در ابعاد کوچک ساخته می شود به این ترتیب با ایجاد یک جریان آب مصنوعی شناگر بدون آنکه از جای خود حرکت کند به صورت درجا شنا میکند .استخر های تمرینی با نام های دیگری مانند ماشین های شنا و استخرهای شنای قدرتی نیز شهرت دارند.

استخرهای درمانی

بهره گیری از خواص درمانی آب از سالیان بسیار دور مورد توجه بشر بوده است به طوری که پیشینه آن به حدود ۴ هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد .آب درمانی عبارت است از به کارگیری یخ ،بخار آب گرم یا سرد به طوری که هدف از آن بهبود وضعیت جسمانی ،از بین بردن ناراحتی های فیزیکی و بهبود عملکرد بدن باشد. انواع استخرهای درمانی خود به گروه های مختلف تقسیم بندی می شوند که هر یک به منظوری خاص و با ساختاری منحصر به فرد طراحی و ساخته می‌شوند .استخرهای درمانی را می توان در گروه های زیر را جای داد:

 • استخرهای آبگرم
 • سونای خشک و بخار
 • حوضچه های آب سرد
 • استخرهای آبگرم طبیعی

انواع استخرهای آبگرم در گذشته ای نه چندان دور از جنس چوب و به شکل های مختلف ساخته می شدند و از آن ها برای استراحت ،کاربردهای درمانی رفع تنش عضلات و مانند آن استفاده می‌شد .این استخرها به دلیل عدم راحتی و مشکلات متعددی مانند نشتی آب به تدریج از رده خارج شدند اما آنچه که امروز در متون فنی به عنوان استخر آب گرم مطرح است در واقع همان استخر های گردابی یا جکوزی هستند.

جهت طراحی و ساخت انواع استخر سونا و جکوزی می توانید به ما چه قبل از شروع و چه بعد از اتمام و تحویل آن اعتماد نمایید.برای دریافت مشاوره،استعلام قیمت و هماهنگی جهت بازدید از پروژه شما و شروع همکاری با ما تماس بگیرید.

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید