جانمایی استخر های سرباز (یا روباز)

جانمایی استخر های سرباز (یا روباز)

جانمایی استخر های سرباز (یا روباز)

انتخاب محل استخر های سرباز معمولاً با محدودیت های خاصی همراه است. با توجه به کاربری استخر نیز ملاحظات لازم باید در نظر گرفته شود. در این موارد اغلب اوقات نقشه کلی استخر باید بر مبنای نقشه ساختمان اصلی که معمولاً یک مجموعه ورزشی است ارایه شود .البته گاهی اوقات نیز استخرهای سرباز خصوصی در داخل باغ یا حیاط ساختمان احداث می‌شوند و شرایط آنها کمی با استخرهای عمومی متفاوت است. صرف نظر از کاربری، ملاحظاتی که باید در هنگام تعیین محل استخر های سرباز رعایت شود را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

۱.موقعیت استخر باید به گونه ای انتخاب شود که کاسه استخر و پیرامون آن به ویژه در اوقات بعد از ظهر و عصر بیشترین نورگیر را داشته باشد .به منظور حداکثر بهره وری از گرمای خورشید کاسه استخر از سمت جنوب و غرب باید بیشترین نورگیر را داشته باشد. قرارگیری کاسه استخر به طوری که در معرض بیشترین تابش خورشید قرار داشته باشد علاوه‌بر کاهش هزینه گرمایش آب محیط مناسب تری را برای شناگرانی که قصد گرفتن حمام آفتاب دارند فراهم می کند ،همچنین برای حداکثر استفاده از گرمای خورشید میتوان در کف استخر از رنگ‌های تیره استفاده کرد به طوری که درصد بیشتری از نور خورشید را به خود جذب کند.

۲.پیش از تعیین محل استخر باید آزمایشهای کافی در زمینه مشخصات خاک منطقه انجام شود چراکه مشخصات خاک تاثیر قابل ملاحظه ای بر هزینه ساخت و اجرای استخر بر جای خواهد گذاشت همچنین در مناطقی که سطح آبهای زیرزمینی بالاست هزینه ساخت استخر به دلیل ضرورت اجرای یک سیستم تخلیه آبهای زیر سطحی افزایش می یابد.

۳.حتی امکان باید از ساخت استخر در مجاورت درختان بلند یا نهال هایی که در آینده تبدیل به درختان تنومند می شوند اجتناب کرد چرا که به تدریج با رشد این درختان ریشه آنها رشد کرده بیشتر در خاک نفوذ می کند و در صورتی که سازه استخر در نزدیکی آنها قرار گرفته باشد احتمال آسیب دیدن فوندانسیون استخر خطوط تخلیه و سیستم لوله‌کشی افزایش می یابد. ضمن آنکه ریختن برگ های درختان و صمغ آن ها در داخل آب علاوه بر کاهش کیفیت آب استخر بر روی جداره ها و کف آن نیز رسوب می‌کنند که تمیز کردن آنها معمولا بسیار دشوار است .همچنین سایه ای که این درختان در بخش عمده ای از کاسه استخر و پیرامون آن ایجاد می کنند علاوه بر افزایش مصرف انرژی مجموعه برای گرم کردن آب استخر برای بسیاری از شناگرانی که قصد گرفتن حمام آفتاب استخر آمده‌اند نیز خوشایند نیست.

۴.در نظر گرفتن موانعی مانند یک حصار بزرگ دیوار باغ یا بخشی از ساختمان اصلی که همانند یک بادشکن طبیعی عمل می کند یک مزیت برای استخر های سرباز به شمار می رود به طوری که با کاهش جریان هوا بر روی کاسه استخر نرخ تبخیر آب و اتلاف حرارت آن به میزان زیادی کاهش می یابد ضمن آنکه شناگرانی که با بدن خیس از آب خارج می‌شوند کمتر در معرض جریان هوا قرار گرفته و بیشتر از محیط استخر لذت خواهند برد برای استخر های سرباز خصوصی نیز می توان پیرامون کاسه استخر را با کاشت بوته ها و نهال های مناسب به علاوه بر مزایای یاد شده جنبه تعظیمی نیز دارند پوشاند. برای استخر های سرباز عمومی نیز در صورت عدم وجود موانع یاد شده بهتر است جانمایی کاسه استخر به گونه ای انجام شود که مسیر جریان باد به سمت استخر توسط یک سازه محدود شود.

۵.تعیین مسیر عبور خط تخلیه، خط آبرفت، انشعاب های برق و خط لوله گاز باید با حداکثر دقت ممکن انجام پذیرد.

۶.محل قرارگیری استخر باید به گونه ای باشد که فضای خالی برای انتقال مواد و تجهیزات مورد نیاز به داخل سایت وجود داشته باشد البته این مسئله بیشتر به روش ساخت استخر بستگی دارد.

۷.در کنار استخر یا ساختمان اصلی مجموعه باید محلی برای نگهداری تجهیزات ذخیره مواد تمیز کننده و مواد شیمیایی مورد استفاده برای تصفیه آب در نظر گرفته شود.

۸. برای استخرهای عمومی طراحی استخر و فضاهای جانبی آن باید به گونه ای انجام شود که رختکن مجموعه در امکان در نزدیکترین فاصله ممکن تا کاسه استخر قرار داشته باشد

۹.در ساختمان های مسکونی و هتل ها وضعیت محوطه ای که استخر در آن قرار می‌گیرد باید با در نظر گرفتن شرایط منطقه وضعیت کلی مجموعه و با حداکثر دقت ممکن انتخاب شود.

۱۰.برای استخرهای سرباز باید سرویس‌های بهداشتی و انشعاب برق مورد نیاز نیز تأمین گردد .این نکته گاهی در هنگام ساخت استخر های خصوصی به کلی نادیده گرفته می شود رعایت این نکته به ویژه برای استفاده از استخر در هنگام شب یک ضرورت به شمار می رود.

۱۱.تجربه نشان داده که در استخرهای تفریحی افراد بیش از آنکه از شنا کردن در داخل آن لذت ببرند از محیط و فضای پیرامون استخر استفاده می‌کنند .بنابراین علاوه بر تأمین روشنایی مورد نیاز برای تامین دید افراد در هنگام شب باید به نورپردازی مناسب و مسائلی که جلوه ظاهری استخر را تحت تاثیر قرار می دهد نیز توجه شود. در نظر گرفتن تاسیسات روشنایی با رنگ های متنوع در داخل کاسه استخر یکی از روش های مناسب برای افزایش  جذابیت ظاهری فضای استخر در هنگام شب است.

 

بنابراین اولین مرحله پس از مشخص کردن سرباز و سرپوشیده بودن استخر جانمایی آن و طراحی محیط پیرامون کاسته استخر است در این مرحله باید به مسائلی مانند مشخصات آب پوشش کف طراحی محیط پیرامون کاسه استخر و روشنایی مورد نیاز توجه شود.

ساخت سونا

ساخت سونا

سونا عبارت است از اتاق یا کلبه کوچکی که به منظور بهره گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد .بسیاری زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند. به طوری که استفاده از آن بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داده است.

خواندن ادامه
ساخت جکوزی

ساخت جکوزی

استخر های گردابی که گاهی اوقات حمام های گردابی نیز خوانده می شوند همان استخر هایی هستند که بین عامه مردم به جکوزی شهرت دارند.واژه جکوزی در واقع از نام شرکتی به همین نام گرفته شده است که توسط هفت برادر ایتالیایی در کشور آمریکا تاسیس شده است استخرهای گردابی به شکل امروزی اولین بار در سال ۱۹۶۸ توسط شرکت جکوزی به تولید انبوه رسید و بدین ترتیب بود که خیلی زود در سراسر جهان این استخر ها با نام جکوزی شناخته شدند.

خواندن ادامه
ساخت استخر

ساخت استخر

امروزه استفاده از استخرهای خصوصی در برخی از خانه های مجلل تبدیل به یکی از الزامات بی قید و شرط شده است به طوریکه برخوردار بودن ساختمان از منابع امکاناتی نظیر استخر به عنوان یکی از شاخص های رفاهی و امکانات زیبای ساختمان مطرح است.به طور کلی ساخت استخر ها را از لحاظ کاربری و مصالح به کار رفته در سازه استخر موقعیت برای ساخت استخر نسبت به سطح زمین در گروههای مختلفی تقسیم بندی می کنند.

خواندن ادامه

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید