جانمایی تاسیسات روشنایی استخر

جانمایی تاسیسات روشنایی  استخر

جانمایی تاسیسات روشنایی استخر

جانمایی و جهت گیری تاسیسات روشنایی در استخر های قهرمانی باید به گونه ای باشد که از تابش مستقیم نور سمت داوران، جایگاه تماشاگران و شناگران جلوگیری شود. برای مثال در  استخرهای ویژه مسابقات واترپلو جهت گیری چراغ ها نباید مستقیما روی دروازه‌ها باشد. چرا که امکان خیره شدن چشم بازیکنان را افزایش میدهد. به منظور جلوگیری از سایه انداختن چراغ های مجاور بر روی یکدیگر، فاصله بین آنها باید بر مبنای محاسبات انجام گرفته و توصیه های سازنده در نظر گرفته شود.

مشکلات مانند بازتاب خیره کننده نور در صورت استفاده از تجهیزات روشنایی نیز وجود خواهد داشت که بخش عمده‌ای از آن را می توان با استقرار تاسیسات روشنایی در محل های مناسب جهت گیری صحیح آنها برطرف کرد. البته در استخرها توانسته با زاویه ۲۰ همواره وجود دارد که این مسئله موجب می شود سطح آب در کاسه  استخر همانند یک سطح صیقلی عمل کند که دائماً در حال حرکت است. بنابراین کنترل بازتاب نور در سالن استخر ها بسیار دشوار است. ضمن آنکه طراح تاسیسات روشنایی در این مورد با مشکلات مضاعفی نیز روبرو خواهد بود. اولین مشکل، ایجاد سایه بر روی کاسه استخر و حتی داخل آن است. در استخر ها استفاده از چراغ‌های آویز بر روی سقف سالن بسیار متداول است. تعویض لامپ این  چراغ ها نسبتا ساده است. ولی مشکلی که این شیوه به همراه دارد، ایجاد سایه تیره ای است که به واسطه زاویه تابش، بر روی پوسته استخر ایجاد میشود. در صورت عدم دقت در جانمایی صحیح چراغ ها، امکان ایجاد سایه شبکه کانال، تیرهای سقفی با سایر اشیا در داخل سالن بسیار زیاد است.

به طور کلی،  هرچه تضاد شدت روشنایی بین دو محیط بیشتر باشد،  بازتاب نور در آنها بیشتر و هرچه تضاد کمتر باشد بازتاب نور بین آنها کمتر خواهد بود. برای درک بهتر این موضوع یک ساختمان شیشه ای در هنگام شب را در نظر بگیرید. در صورتی که چراغ های داخل ساختمان خاموش باشد، نمای شیشه ای ساختمان مانند یک آینه عمل می کند بخش عمده نور تابیده شده سطح شیشه، بازتابیده می شود.در این حالت تضاد شدت روشنایی بین فضای روشن خارج و فضای تاریک داخل بسیار زیاد است. اما اگر چراغ های داخل ساختمان روشن شوند، ماجرا به کلی متفاوت خواهد بود. در این حالت،نه تنها نور خارج ساختمان به آن شدت منعکس نمی شود،  بلکه می‌توان به راحتی افرادی که داخل ساختمان هستند را مشاهده کرد.

در مورد فضای داخل کاسه استخر و فضای سالن نیزدقیقا همین‌طور است.  البته با این روش نمی‌توان به طور کامل از بازتاب نور توسط سطح آب جلوگیری کرد.  بلکه شدت بازتاب به شدت روشنایی تاسیسات روشنایی سالن استخر، و شدت روشنایی چراغ های زیر آبی بستگی دارد.

البته در استخرهای خانگی، جکوزی ها یا استخر های تفریحی ، عمق آب به اندازه یک استخر قهرمانی نیست. ضمن آنکه در این مورد، روشن کردن زیر آب به آن اندازه مورد نیاز نیست. بلکه صرف رویت کف،  جداره ها و سکوهای استخر نیز کفایت می‌کند. به همین جهت است که در این استخرها یا اصلاً از چراغ های زیر آبی استفاده نمی شود و یا در صورت استفاده بیشتر به جنبه های تزئینی و نورپردازی آن توجه می شود.

 

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید