آموزش روش تصفیه آب استخر

آموزش روش تصفیه آب استخر

آموزش روش تصفیه آب استخر

به طور کلی فرایند تصفیه آب استخر به سه شیوه انجام میشود:

 1. توزیع مناسب آب استخر توسط مدار گردش آب
 2. استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای از بین بردن میکرو ارگانیسم های بیماری زای موجود در آب
 3. استفاده از فیلترها برای جدا کردن ذرات معلق موجود در آب

انواع مواد ضدعفونی کننده با وجود آنکه از نظر شیمیایی اهمیت زیادی دارد، ولی در صورتی که مواد ضد عفونی کننده مناسب در آب وجود نداشته باشد  و یا روش های مناسب برای ضد عفونی کردن آب در دستور کار قرار نگیرد، امکان دستیابی به آب سالم و ایمن برای شناگران وجود نخواهد داشت.

در استخرها به هیچ وجه قصد انجام آزمایشگاه شیمی و سنجیدن وضعیت شیمیایی آب را ندارد، بلکه هدف ترفند دستیابی به آب سالم و ضدعفونی شده با کیفیت مطلوب است.  بررسی عوامل موثر بر خواص شیمیایی آب نیز صرفاً به منظور دستیابی به این هدف انجام می شود. اما برای از بین بردن آلودگی های آب، از بین بردن قارچ ها، باکتری ها و جلبک ها از مواد و روشهای ضدعفونی کردن آب استفاده می شود.

به طور کلی از آغاز به کار گیری تمامی  مواد ضدعفونی کننده، از بین بردن باکتری های موجود در آب است. باکتری ها یکی از عوامل بیماری زا و عامل رشد جلبک ها در داخل استخر ها به شمار می روند.

انتخاب ضدعفونی کننده مناسب

برای انتخاب ماده ضد عفونی کننده آب استخر مولا برخی معیارهای کلی نیز مورد توجه قرار می گیرد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • سرباز و سرپوشیده بودن استخر
 • ماده ضدعفونی کننده قرار است در استخر استفاده شود یا جکوزی
 • خواص شیمیایی منبع تامین آب استخر
 • بار ناشی از حضور شناگران
 • ظرفیت سیستم گردش آب استخر و  شیوه طراحی آن
 • امکانات موجود برای استفاده از مواد شیمیایی و ملاحظات ایمنی
 • دمای آب استخر

از میان انواع مواد تصفیه کننده، دو گروه مواد ضدعفونی کننده با پایه کلر و برم  به دلایلی که در ادامه خواهیم گفت بیشترین کاربرد را دارند البته برای انتخاب نوع مواد ضدعفونی کننده باید به عوامل مختلفی توجه کرد این عوامل عبارتند از:

 • در دسترس بودن
 • کارایی
 • پایداری
 • پی اچ
 • صولت کاربرد هزینه

از میان انواع مختلف مواد ضد عفونی کننده ،برخی مواد مانند کلر، برم و ترکیبات آن ها علاوه بر خاصیت ضدعفونی کننده، خاصیت  بسیار مفید دیگری نیز دارد که آن اکسید کنندگی است به این معنی که این مواد علاوه بر از بین بردن میکروارگانیسم های بیماری زا، با سایر مواد خارجی موجود در آب مانند جلبک ها چربی ها و مواد معدنی و گرد و غبار نیز واکنش نشان داده و آنها را اکسید می کند نتیجه آن از بین رفتن این مواد و تجزیه شدن آنها در خواب داخل آب است.

تجهیزات تزریق مواد ضد عفونی کند  کننده به آب

علاوه بر کلره و ترکیبات مختلف حاوی کلر، مواد و روش های دیگری نیز برای تصفیه آب استخر وجود دارد. البته باید به این نکته نیز اشاره  کرد که هیچ یک از این مواد و روش ها به اندازه کلر متداول نیستند. برای آنکه لازم نباشد یک نفر دائماً وقت خود را برای افزودن مواد ضدعفونی کننده آب جهت تصفیه استخر صرف کند، روش های مختلفی وجود دارد:

 1. تجهیزات مولد کلر و برم
 2.  تجهیزات تولید ازن
 3. تجهیزات یونیزه کننده آب
 4. تجهیزات خالص سازی مواد معدنی

در اینجا ما فقط به تجهیزات خالص سازی مواد معدنی جهت تصفیه آب استخر اشاره می کنیم. در این تجهیزات از ترکیب نقره مس و روی برای تصفیه آب استفاده می شود.برخی از تجهیزات خالص سازی مواد معدنی در واقع مخازن استوانه ای شکل هستند که در میان فیلترهای کارتریجی (دستگاه تصفیه) استخر تعبیه می‌شوند. انواع دیگر آن ها نیز به صورت خطی در راستای تجهیزات متصل به سیستم گردش آب استخر نصب می شوند. با عبور آب از میان این تجهیزات و بستر مواد معدنی، یون های تولید شده حاصل از مواد معدنی به داخل آب ریخته و باکتری ها را از بین میبرد. این مواد معمولاً برای مدت چند ماه دوام می آورد ولی با استفاده از آنها نمی توان از خواص مواد ضدعفونی کننده پسماند نیز بهره مند شد. بنابراین به همراه آنها معمولا از کلر یا برم نیز استفاده می‌شود.

این تزریق کننده ها برای افزودن تدریجی و  مداوم مواد تصفیه آب استخر مورد استفاده قرار میگیرد. ساختن تزریق کننده خطی (دستگاه تصفیه) به گونه ای است که به عنوان بخشی از سیستم لوله کشی به سیستم گردش آب استخر متصل میشود. ساخت برخی از این تزریق کننده ها به گونه ای است که گاهی با قابلیت نگهداری مواد ضدعفونی کننده برای مدت یک هفته را نیز دارند. در این حالت می‌توان تزریق کنند را طوری تنظیم کرد که مقدار مشخصی از مواد ضدعفونی کننده به صورت تدریجی در طول هفته به آب استخر تزریق شود.

شرکت استخر سازان آبراهه آماده ارائه خدمات در زمینه ساخت استخر و سیستم تصفیه استخر (تصفیه خانه) و همچنین ارائه محصولات متناسب با استخر به شما می باشد .لطفا جهت هماهنگی و استعلام قیمت با شماره های پایین صفحه تماس حاصل نمایید.

ساخت سونا

ساخت سونا

سونا عبارت است از اتاق یا کلبه کوچکی که به منظور بهره گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد .بسیاری زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند. به طوری که استفاده از آن بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داده است.

خواندن ادامه
ساخت جکوزی

ساخت جکوزی

استخر های گردابی که گاهی اوقات حمام های گردابی نیز خوانده می شوند همان استخر هایی هستند که بین عامه مردم به جکوزی شهرت دارند.واژه جکوزی در واقع از نام شرکتی به همین نام گرفته شده است که توسط هفت برادر ایتالیایی در کشور آمریکا تاسیس شده است استخرهای گردابی به شکل امروزی اولین بار در سال ۱۹۶۸ توسط شرکت جکوزی به تولید انبوه رسید و بدین ترتیب بود که خیلی زود در سراسر جهان این استخر ها با نام جکوزی شناخته شدند.

خواندن ادامه
ساخت استخر

ساخت استخر

امروزه استفاده از استخرهای خصوصی در برخی از خانه های مجلل تبدیل به یکی از الزامات بی قید و شرط شده است به طوریکه برخوردار بودن ساختمان از منابع امکاناتی نظیر استخر به عنوان یکی از شاخص های رفاهی و امکانات زیبای ساختمان مطرح است.به طور کلی ساخت استخر ها را از لحاظ کاربری و مصالح به کار رفته در سازه استخر موقعیت برای ساخت استخر نسبت به سطح زمین در گروههای مختلفی تقسیم بندی می کنند.

خواندن ادامه

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید