ساخت استخر ها

ساخت استخر ها

ساخت استخر ها

صرف نظر از کاربری استخر های شنا سرپوشیده یا سرباز بودن آنها انواع استخر ها از نظر جنس سازه را میتوان در موارد زیر تقسیم بندی کرد

  • استخرهای بتونی
  • استخرهای آب بندی شده با وینیل
  • استخر های فایبرگلاس
  • استخر های فلزی
  • استخر های چوبی

در کاربردهای مختلف از روشهای متنوعی برای ساخت استخر ها استفاده می شود. با پیشرفت با پیشرفت روز افزون فناوری در روش‌های ساخت و مواد هر روزه روش های جدیدتری برای ساخت سازه های مختلف از جمله استخرهای شنا مطرح می شود. در ادامه آنچه که تاکنون در اکثر استخرهای شنا متداول بوده و در حال حاضر نیز کاربرد بسیار زیادی دارد مطرح شده است.

پرسش های مهمی که باید در هنگام طراحی سازه استخر مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از:

  1.  ضرورت و نیاز به تعمیر و نگهداری سازه استخر
  2.  زمان مورد نیاز بین ساخت و بهره‌برداری بازسازی و انجام تعمیرات
  3.  عمر مفید سازه پیش از آنکه بخش یا تماس سازه آسیب ببیند.

استخرهای بتنی

از میان انواع مختلف استخرها استخرهای بتنی از بیشترین انعطاف پذیری برخوردار هستند به طوری که شکل و طرح اجرا شده در محوطه استخر را می توان با آرماتور بندی مناسب اجرا کرد. صرف نظر از شکل و اندازه استخر فرایندی که باید برای اجرای یک استخر بتنی دنبال ‌شود همواره یکسان و قابل پیش بینی است. اولین مرحله برای اجرای یک استخر بتنی تهیه پلان های مهندسی است. گودبرداری آرماتور بندی و ساخت فونداسیون در مرحله بعدی و با توجه به پلن .های مهندسی انجام می گیرد. برای آرماتور بندی استخر های بتنی از میلگرد های فولادی استفاده می شود. اندازه میلگردهای آرماتور ها برمبنای اندازه استخر و نوع طراحی تعیین می شود.

نمونه آرماتور بندی استخر

آرماتور بندی استخر

قالب های بتنی استاندارد معمولا از جنس چوب فایبرگلاس یا فولاد ساخته می شود در واقع نوع قالب بندی است که نمای سطح بتن را پس از برداشتن قالب ها تعیین می‌کند. پس از پایان آرماتور بندی نیز عملیات بتن ریزی انجام می شود. پس از عمل آوری بتن که زمان آن متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و ضخامت لایه بردار متغییر است،نمای سطح با استفاده از روش ها و مواد مختلف شکل می گیرد. پس از پایان عملیات بتن ریزی و برداشتن قالب های بتنی،ابتدا باید وضعیت سازه بتنی را از نظر مقاومت در  در برابر نفوذ آب مورد آزمایش قرار گیرد. پرداخت سطح و روکش کردن سطح خارجی استخر تنها باید در آخرین مرحله و پس از کسب اطمینان از بدون نقض بودن سازه بتنی انجام گیرد. این دسته از استخرها متداول ترین استخرهای هستند که پس از گودبرداری در داخل زمین ساخته می شوند.

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید