مراحل استفاده از سونا بخار

مراحل استفاده از سونا بخار

مراحل استفاده از سونا بخار

در مورد مراحل استفاده از سونا بخار نیز درست همانند  سونا خشک روش بی چون و چرایی وجود ندارد ،  بلکه متناسب با هدفی که هر فرد در نظر دارد و با توجه به شرایط بدنی می توان رویکردهای مختلفی را در پیش گرفت.

بسیاری از افراد تمایل دارند پیش از ورود به سونا بخار دوش بگیرند .البته اگر در داخل سونا دوش  تعبیه شده باشد به این منظور می‌توان از آن نیز استفاده کرد. گرفتن دوش آب سرد موجب تقطیر بخار آب بر روی بدن می‌شود و نوعی تاثیر آن را کاهش میدهد. در داخل سونا بخار هم به لحاظ افزایش شرایط مطبوع فضای داخل و هم به لحاظ جنبه های رایحه درمانی می‌توان از آن با مواد معطر عصاره گیاهان بهره گرفت.

معمولا برای اکثر افراد مدت زمان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه برای دستیابی به وضعیت مطلوب در سونا بخار کافی است. پس از این مدت برای کاهش دمای بدن باید از روشهای مانند دوش آب سرد، حوضچه آب سرد یا شنا کردن در آب استخر استفاده کرد. برخی از افراد با دو یا سه بار تکرار این کار بیشترین لذت را میبرند. اما نکته مهم آن است که حتما پیش از ورود مجدد به  سونا، دمای بدن را کاهش دهید. پس از پایان استفاده از سونا بخار نیز اگر قصد استراحت و خواب دارید، بهتر است از دوش آب گرم و اگر قرار است روز خود را شروع کنید و خود را برای کارهای بعدی آماده کنید از دوش آب سرد استفاده کنید.

نکات ایمنی استفاده از سونا بخار

  •  از آنجا که گرما موجب افزایش دمای بدن می‌شود، افرادی که سابقه ابتلاء به بیماری های مختلف را دارند پیش از استفاده از سونا باید با پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنند.  افرادی که با مشکلاتی مانند فشار خون بالا یا بیماری‌های قلبی- عروقی دست و پنجه نرم می کنند، معمولا باید تحت نظر پزشک متخصص از سونا بخار استفاده کنند.
  • استفاده از سونا بخار برای خانمهای باردار، کودکان و افراد سالمند چندان توصیه نمی شود.
  • افرادی که دچار تب بوده و یا بدن آنها زخمی است، نباید از سونا بخار استفاده کنند.
  • به استثنای موارد خاص، معمولاً استفاده ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای از سونا بخار برای اکثر افراد کافی است. توجه داشته باشید که استفاده از سونا به معنی رقابت برای افزایش دامنه  تحمل بدن نیست، بلکه هدف صرفاً لذت بردن از شرایط و راحتی هرچه بیشتر است.
  • قبل و بعد از استفاده از سونا بخار به منظور جبران آب از دست رفته و در مقدار زیادی آب بنوشید.
  •  پس از خوردن وعده‌های غذایی سنگین حداقل به مدت یک ساعت صبر کرده و سپس از سونا بخار استفاده  کنید.
  • درصورت استفاده از داروهای خواب‌آور از سونا بخار استفاده نکنید .

ساخت سونا

ساخت سونا

سونا عبارت است از اتاق یا کلبه کوچکی که به منظور بهره گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد .بسیاری زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند. به طوری که استفاده از آن بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داده است.

خواندن ادامه

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید