مراحل استفاده از سونا خشک

مراحل استفاده از سونا خشک

مراحل استفاده از سونا خشک

نکته ای که در ابتدا باید مورد اشاره قرار گیرد این است که اگرچه مراحل توصیه شده برای استفاده کاربران از سونا خشک پیشنهاد می شود، ولی این مراحل به هیچ وجه یک الزام بی قید و شرط نیست. بلکه هر فرد متناسب با فیزیک بدن خود و شرایط موجود می‌تواند بهترین تصمیم را برای استفاده هرچه بهتر از سونا خشک بگیرد. تنها تفاوتی که بین سوناهای مجهز به گرمکن مادون قرمز وجود دارد آن است که با استفاده از گرمکن های مادون قرمز نمی‌توان بخار تولید کرد از این رو، تمامی مطالبی که به غیر از گرمکن ها مطرح می شود در مورد هر دو نوع گرمکن ها صادق است. در هرصورت مراحل پیشنهادی برای استفاده از سونا خشک را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

  • پیش از ورود به اتاق سونا خشک جواهرآلات، ساعت، عینک و لنزهای طبی خود را از خود جدا کنید. به منظور پاک کردن چربی، کرم ها، مواد آرایشی و بهداشتی از روی پوست دوش بگیرید.
  • پس از ورود به سونا خشک چند دقیقه ای بر روی سکو های پایین بنشینیم تا بدن شما کاملا گرم شده و منافذ پوست شما باز شود. در ابتدا ممکن است هوای داخل سونا بسیار خشک و سوزان به نظر بیاید. در چنین مواقعی با پاشیدن کمی آب بر روی سنگ گرمکن می توان رطوبت هوا را کمی متعادل کرد. با ریختن آب بر روی سنگها و تولید بخار، هوای داخل سونا‌خشک کمی گرم تر به نظر می رسد ولی از خشکی آن کاسته می شود.  توجه داشته باشید که در صورت استفاده از گرمکن های مادون قرمز نمی‌توان به این شیوه عمل کرد. حتی در سونا خشک نیز باید رطوبت کافی در فضای داخل سونا وجود داشته باشد. در غیر این صورت هوای گرم و خشک موجب صدمه دیدن ریه، پوست و چشم خواهد شد. بنابراین تنظیم رطوبت نسبی هوا در سونا خشک از طریق آبی که بر روی سنگ های داغ ریخته می شود صورت می پذیرد.
  • پس از ورود به سونا، چند دقیقه به همین صورت در سونا خشک بنشینید تا گرما به بدن شما نفوذ کرده و روزنه های پوست شما باز شود. درون سونا می توانید حرکات کششی ملایم و کوتاه نیز انجام دهید. توجه داشته باشید که انجام حرکات ورزشی در داخل سونا به دلیل فشار آوردن به قلب اصلاً توصیه نمی شود.
  •  در سونای خشک  معمولا دمای ۸۰ درجه سانتی‌گراد برای افراد تازه کار مناسب است. البته در صورت لزوم می تواند  آن را باز هم افزایش داد. البته این دما در صورتی قابل حصول خواهد بود که از گرمکن های معمولی استفاده شود. چراکه دمای کارکرد گرمکن های مادون قرمز کمی پایین تر است. در صورتی که تمایل دارید در معرض گرمای بیشتری باشید،  می‌توان از سکوهای ردیف بالا استفاده کنید.
  • پس از گذشت زمان ۱۰ الی ۲۰ دقیقه اگر احساس گرمای بیش از حد کردید، از  سونا خشک خارج شوید و دوش بگیرید. به این منظور می‌توان مدتی شنا کرد یا حتی از حوضچه آب سرد استفاده کرد.  البته افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و تنفسی هستند باید از این شوک شدید دمایی به بدن خودداری کنند. برای کاهش دمای بدن و جبران آب از دست رفته می توان از انواع نوشیدنی های خنک نیز استفاده کرد.
  • در هر جلسه سونای  ۲۰ دقیقه ای بعداً حداقل یک لیتر آب از دست میدهد. بنابراین پس از سونا آب و یا آبمیوه خنک بنوشید تا آب از دست رفته بدنتان جبران گردد. تصور غلطی که در ذهن برخی وجود دارد آن است که استفاده از سونا صرفاً برای کاهش وزن است.  در حالی که چنین مسئله‌ای به کلی غلط است. زیرا در سونا به طور موقت با دفع مایعات بدن وزن بدن کاهش می یابد. اما پس از مصرف آب و نوشیدنی های دیگر به سرعت به حالت اولیه خود باز می‌گردد. البته نشستن افراد در سونا در مقایسه با نشستن در محیطی معمولی مقدار کالری مصرفی بدن را افزایش می‌دهد.  به طور تقریبی هر جلسه سونای ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ای باعث  سوخت ۳۰۰ تا ۵۰۰ کالری می شود.با این وجود استفاده از سونا بیشتر برای افزایش تعریق و دفع سموم بدن است.
  • پس از سرد شدن بدن دوباره به سونا بازگردید. در این مرحله پس از گرم شدن دوباره بدن می توان برای بهبود وضعیت گردش خون، بدن را ماساژ داد. پس از این مرحله در صورت احساس گرمای بیش از حد از سونا خارج شده و دوش بگیرید.
  •  فرایند سرد و گرم کردن بدن را می‌توان تا جایی که تمایل دارید ادامه دهید. البته توصیه اکثر پزشکان و متخصصان آن است که در هر جلسه بیش از ۳ تا ۴ بار مراحل گرم کردن، سرد کردن و استراحت را تکرار نکنید. ولی معمولاً اکثر افراد با دو یا سه بار تکرار مراحل فوق به نتیجه مطلوب می رسند.
  • در مرحله آخر، پیش آن دوش گرفته به لباس های خود را به تن کنید، به اندازه کافی صبر کنید تا گرما از بدن شما خارج. شود. چرا که در غیر این صورت حتی پس از لباس پوشیدن نیز عرق کردن شما ادامه پیدا خواهد کرد. پوست برخی  افراد پس از استفاده از سونا خشک می شود که در چنین مواردی میتوان از کرم های مرطوب کننده پوست استفاده کرد.

مراحلی که گفته شد تنها یک پیشنهاد است. چرا که لذت برد از سونا در واقع یک مسئله شخصی است و هر شخص بهترین روش برای کسب لذت بیشتر را بهتر از هر فرد دیگری می داند.

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

Enter your keyword