گندزدایی آب استخر

گندزدایی آب استخر

گندزدایی آب استخر

گند زدایی آب (تصفیه آب) به معنی غیر فعال سازی پاتوژن ها و سایر موجودات ریز و ذره بینی است. مهمترین وجه تمایز کیفیت آب استخر با آب شرب تفاوت در غلظت عامل گند زدا است. مقدار عامل گند زدا ،مهم‌ترین عامل تعیین کننده کیفیت آب استخرها است. همچنان که باکتری ها جلبک ها و سایر اشکال میکروارگانیزم و مواد آلی  وارد استخر می شوند،باید بلافاصله توسط مواد شیمیایی و یا عوامل فیزیکی گندزدا منهدم شوند. برای نیل به این مهم لازم است تا همواره مقداری ماده گندزدا که از آب به «باقی مانده » تعبیر می شود،با غلظت مشخص در آب استخر وجود داشته باشد. در مورد آشامیدنی سازمان جهانی بهداشت کیفیت گندزدایی را این گونه تعریف کرده است: «در صورتی که معیار میانه کدورت از یک واحد در مقیاسNTU و در یک نمونه ی منفرد از ۵ واحد فراتر نرود،به احتمال قریب به یقین آب عاری از آلودگی باکتریایی و ویروسی است،مشروط بر آنکه کلر آزاد باقیمانده آب پس از زمان تماس ۳۰ دقیقه در محدوده ی 0/۸-0/۵ میلی گرم بر لیتر و پی هاش آب در گندزدایی آب استخر ها،به عامل های دیگری همچون تعداد شناگران و تناوب استفاده از استخر ،تناوب تعویض یا تصفیه آب،شرایط آب و هوایی و نوع و میزان آلاینده هایی که شناگران با خود به استخر می برند ،نیز باید توجه داشت. در گندزدایی استخر ها،زمان بازچرخانی آب بسیار مهم است. به طور کلی استخرهای شنا از نظر نحوه جریان آب به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

  • استخرهای با جریان گردشی
  • استخر های پر و خالی شونده
  • استخرهای با جریان پیوسته

گندزدایی و دستگاه‌های گندزدا

روش های شناخته شده و متداول گندزدایی آب عبارتند از:

  1. گندزدایی با استفاده از گاز کلر در ترکیبات مختلف کله مانند هیپوکلریت ها و گاهن سایر هالوژن ها مانند برم و ید
  2. گندزدایی آب با استفاده از پرتو فرابنفش
  3. گندزدایی آب با استفاده از اوزان
  4. جزیره ای بدون استفاده از مواد شیمیایی به روش جوشاندن و استریلیزاسیون
ساخت سونا

ساخت سونا

سونا عبارت است از اتاق یا کلبه کوچکی که به منظور بهره گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد .بسیاری زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند. به طوری که استفاده از آن بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داده است.

خواندن ادامه
ساخت جکوزی

ساخت جکوزی

استخر های گردابی که گاهی اوقات حمام های گردابی نیز خوانده می شوند همان استخر هایی هستند که بین عامه مردم به جکوزی شهرت دارند.واژه جکوزی در واقع از نام شرکتی به همین نام گرفته شده است که توسط هفت برادر ایتالیایی در کشور آمریکا تاسیس شده است استخرهای گردابی به شکل امروزی اولین بار در سال ۱۹۶۸ توسط شرکت جکوزی به تولید انبوه رسید و بدین ترتیب بود که خیلی زود در سراسر جهان این استخر ها با نام جکوزی شناخته شدند.

خواندن ادامه
ساخت استخر

ساخت استخر

امروزه استفاده از استخرهای خصوصی در برخی از خانه های مجلل تبدیل به یکی از الزامات بی قید و شرط شده است به طوریکه برخوردار بودن ساختمان از منابع امکاناتی نظیر استخر به عنوان یکی از شاخص های رفاهی و امکانات زیبای ساختمان مطرح است.به طور کلی ساخت استخر ها را از لحاظ کاربری و مصالح به کار رفته در سازه استخر موقعیت برای ساخت استخر نسبت به سطح زمین در گروههای مختلفی تقسیم بندی می کنند.

خواندن ادامه

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید