ساخت استخر

ساخت استخر

ساخت استخر

امروزه استفاده از استخرهای خصوصی در برخی از خانه های مجلل تبدیل به یکی از الزامات بی قید و شرط شده است به طوریکه برخوردار بودن ساختمان از منابع امکاناتی نظیر استخر به عنوان یکی از شاخص های رفاهی و امکانات زیبای ساختمان مطرح است.اولین مرحله برای ساخت استخر تعیین نوع جنس سازه می باشد. انواع استخر ها از نظر جنس سازه را می توان در موارد زیر تقسیم بندی کرد:

 • استخرهای بتنی
 • استخر های فایبرگلاس
 • استخرهای آب بندی شده با وینیل
 • استخر های فلزی
 • استخر های چوبی

ساخت استخر بتنی

مرحله بعدی برای ساخت استخر تهیه پلان های مهندسی است.استخرهای بتنی از متداول ترین استخرهای هستند که پس از گودبرداری در داخل زمین ساخته می شوند.آرماتوربندی و ساخت فونداسیون در مرحله بعد و با توجه به پلان های مهندسی انجام می گیرد. برای آماتور بندی استخرهای بتونی از میلگردهای فولادی استفاده می شود. اندازه میلگردهای آرماتورها بر مبنای  اندازه استخر و نوع طراحی تعیین می‌شود.

پس از پایان آرماتور بندی نیز عملیات بتن ریزی انجام می شود پس از عمل آوری بتن به زمان آن متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه  و ضخامت لایه بتن متغیر است، نمای سطح با استفاده از روش ها و مواد مختلف شکل می گیرد.

پس از پایان عملیات بتن ریزی و برداشتن قالب های بتنی برای ساخت استخر ، ابتدا باید وضعیت سازه بتنی از نظر مقاومت در برابر نفوذ آب مورد آزمایش قرار گیرد. پرداخت سطح و روکش کردن سطح خارجی استخر تنها باید در آخرین مرحله پس از کسب اطمینان از بدون نقص بودن سازه بتنی انجام گیرد.

استخرهای بتنی از لحاظ شیوه استفاده از بتن خود به زیر گروه های مختلف تقسیم بندی می شوند. اولین گروه از این استخرها استخرهای ساخته شده با بتن قالب گیری شده هستند. بسته به نوع قالب های بتنی مورد استفاده، استخرهای قالب گیری شده نیز به دو گروه یکپارچه به چند تکه طبقه بندی می شوند. گروه دیگری از استخرهای بتنی، استخر هایی هستند که با استفاده از بتن پاشیدنی ساخته می شوند. در این روش، بتن با استفاده از بتن پاش در میان آرماتورهای استخر پاشیده می شود. بتن پاشیدنی نیز به روش خشک و مرطوب قابل استفاده است.

گروه سوم از استخرهای بتنی، استخر هایی هستند که با بتن خشک کوبیده شده ساخته می شوند. گروه چهار راه نیز استخر های ساخته شده با بلوکهای بتنی هستند.

به طور کلی استخرهای بتنی از بتن مسلح ساخته می شوند. از آنجا که بتن ماده ای متخلخل است و آب به راحتی با آن نفوذ میکند،  پوسته این استخرها معمولا به همراه یک روکش مقاوم در برابر آب روکش می‌شود.

در فیلم زیر مراحل ساخت استخر از جنس بتن را مشاهده می کنید:

مراحل و روش ساخت استخر بتنی

بست مربوط به روش های ساخت استخر های بتنی را آغاز  کنیم توجه داشته باشید که در این بخش، فرض بر آن است که پوست استخر بر روی یک فضای خالی سازه ای در ساختمان قرار گرفته است. به طوری که امکان بازدید از وضعیت دیوار های خارجی و کف آن وجود دارد. در این روش  حتی توصیه می شود که این فضای خالی به صورت یک مخزن طراحی شود که در صورت نشت آب از کاسه استخر، آب را در خود ذخیره کند و از نشت آن به سایر قسمت های ساختمان جلوگیری کند. تمامی لوله‌های سیستم گردش آب استخر مانند شکل زیر باید در مسیرهای قابل دسترسی اجرا شود. لزوماً این طرح برای استخر های طبقات بالای استخر مطرح نشده است.  بلکه می‌توان از آن به عنوان یک ایده مناسب حتی در استخر های واقع در سطح زمین نیز بهره گرفت. در هر صورت روش های پیشنهادی برای ساخت این استخرهای بتنی عبارتند از:

   1. استفاده از بتن مسلح تحت اشعار به منظور کسب اطمینان از این که دیوارها و کف استخر به صورت دائمی در حالت فشار باقی خواهند ماند.  البته از این روش می‌توان برای محاوره پیرامون کاسه استخر و کف مناطق مرطوب نیز استفاده کرد که البته این بستگی به شیوه طراحی دارد.
   2. استفاده از بتن مسلح به صورت استانی ویژه که این روش موجب افزایش شدید بار مرده سازه می شود.
   3. استفاده از بتن مسلح با روکش های پی وی سی، روکش های مشابه یا روکش های ضدآب تزئینی به صورت پاششی.

نکته دیگری که باید برای فضای خالی سازهای مورد توجه قرار گیرد آن است که اندازه آن باید طوری باشد که یک فرد بالغ قادر به عبور از میان آن برای بازدید از سازه و در صورت لزوم انجام تعمیرات لازم باشد.  این بخش‌ از سازه باید مجهز و تاسیسات روشنایی دائمی و پریز برق باشد. این استخر ها باید بر مبنای یک برنامه منظم هر ۶ ماه یکبار مورد بازدید قرار گیرند.

مراحل ساخت استخر های شنا با بتن پاشیدنی

انجمن بتن آمریکا،  بتن پاشیدنی را ملاط  یا بتنی تعریف می‌کند که به صورت پنوماتیکی و با سرعت بالا بر روی سطوح پاشیده می شود. در کشور انگلستان گاهی از اصطلاح گونیت  نیز به جای بتن پاشیدنی استفاده می‌کنند. گونیت در واقع تجاری است که گاهی اوقات به جای بتن پاشیدنی به کار میرود. در هر صورت مزایای بتن پاشیدنی را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

   1. با این روش دیگر نیازی به استفاده از قالب های بتنی که هزینه بالایی را به همراه دارند نخواهد بود.
   2. بدون تحمیل هزینه های سرسام آور به ویژه می توان استخر را به هر شکل دلخواهی ساخت.
   3. با این روش میتوان سرعت ساخت را افزایش داد.
   4. با استفاده از بتن پاششی می توان استخر را در سایتهای شلوغ که در دسترسی به مواد و تجهیزات با محدودیت های بسیاری همراه است به کار گرفت. مزیت این روش آن است که برای بتن ریزی در میان آرماتور ها با استفاده از یک دستگاه بتن پاش مجهز به لوله خرطومی می توان حداقل تا فاصله ۱۰۰ متر عملیات بتن ریزی را انجام داد.

البته در کنار مزایای یاد شده، این روش معایبی را نیز به همراه دارد. معایب عبارتند از:

   1. در این مورد مشکل نفوذ آب به زیر  پوسته استخر به معلق شدن آن که می تواند موجب آسیب رساندن به سازه استخر شود بسیار جدی است .بنابراین حتما باید بررسی های لازم در این زمینه انجام شود ملاحظات کافی در مرحله اجرایی اعمال گردد.
   2. برای کسب اطمینان از اینکه بتن ریزی در تمامی آرماتورها به خوبی انجام گرفته است، متصدی دستگاه بتن پاش باید است تجربه و مهارت کافی برخوردار باشد. رعایت این نکته به ویژه در محل تلاقی دیوارها و کف از اهمیت بیشتری برخوردار است.
   3. در این روش به دلیل عدم استفاده از قالب های بتنی، آسیب پذیری سازه بتنی در مرحله ساخت نسبت به دماهای بسیار پایین در فصل زمستان بیشتر است.

مهمترین معیاری که در این روش بر نتیجه نهایی تاثیر گذار است، تجربه و مهارت فردی است که با دستگاه بتن پاش کار میکند.

نکته: از نظر هزینه ساخت نسبت به استخر بتنی ساخته شده با قالب فلزی و استقامت استخر در مقابل فشار داخل و بیرون آن و لرزش زمین ساخت استخر به روش بتن پاشیدنی توصیه نمی شود.

در فیلم زیر مراحل ساخت استخر پاشیدنی را مشاهده می‌کنیم:

ساخت استخرهای آب بندی شده با وینیل

استخرهای آب بندی شده با وینیل با استفاده از چارچوب های پلیمری و فلزی و در برخی از موارد با استفاده از بلوک های بنایییا چوب های فشرده بر روی زمین و یا پس از گودبرداری در داخل زمین ساخته می شوند .بر روی این قاب ها، صفحات پیش ساخته پلیمری ،آلومینیومی، فولادی و در معدود مواردی چوبی قرار می گیرد. شده به این شکل سپس با محلول غلیظ بینی آب بندی می شود و بدین ترتیب پوسته استخر ساخته می شود. هزینه ساخت این استخرها به دلیل استفاده از صفحات پیش ساخته و نصب ساده تر آنها در مقایسه با استخرهای بتنی کمتر است.

در فیلم زیر  مراحل ساخت استخر وینیل را مشاهده می کنید:

ساخت استخر های فایبرگلاس

استخر های فایبرگلاس گروه دیگری از استخرها هستند که از یک پوسته فایبرگلاس یا اکریلیک ساخته می شوند. ساخت استخر فایبرگلاس متناسب با نوع طراحی می توان این استخر ها را به صورت یک واحد یکپارچه پیش ساخته و یا قالب های مجزا ساخت . برای ساخت استخر  فایبرگلاس یکپارچه نیازی به استفاده از نوارهای آب بندی کننده نیست. ضمن آنکه در انواع یکپارچه مشکلاتی مانند رشد کردن آلودگی ها و رشد جلبک ها در فاصله میانه درز صفحات به وجود نمی‌آید. در مقایسه با انواع مختلف استخرهای بتنی، استخر های فایبرگلاس در بازه زمانی بسیار کوتاه ترین قابل ساخت و بهره برداری هستند

البته ساخت استخر فایبرگلاس یکپارچه  در کنار مزایای یاد شده معایبی را نیز به همراه دارند. اولین عیب این استخرها آن است که پوسته استخر پس از ساخت باید به صورت یکپارچه تا محل بهره برداری هم شده و در نهایت بر روی فونداسیون مربوطه قرار گیرد. گاهی فقدان فضای کافی برای عبور  پوسته از در خروجی مجموعه تا محله کاسه استخر موجب مختل شدن پروژه میشود. همچنین متناسب با اندازه استخر، اغلب استفاده از جرثقیل برای حمل پوسته برار دادن آن در محل کاسه استخر ضروری است.

در فیلم زیر مراحل ساخت استخر فایبرگلاس را مشاهده می کنید:

انواع استخر از نظر کاربری

استخر ها را از دیدگاه کاربری می تواند در گروه های زیر طبقه بندی نمود:

   • استخر های اقیانوسی
   • استخر های خصوصی
   • استخر های عمومی
   • استخر های قهرمانی
   • استخر های تمرینی
   • استخر های درمانی
   • آبگیر های طبیعی یا استخر بیکران

با توجه به انواع استخر و روش های ذکر شده در بالا 2 روش ساخت استخر در ایرن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.که یکی از آن ها ساخت استخر با استفاده از بتن،و دیگری ساخت استخر با استفاده از فایبرگلاس می باشد.

بمنظور استفاده از مشاوره رایگان در هر زمینه ای می توانید با ما تماس حاصل نمایید.

خدماتی که به شما ارائه میدهیم به شرح زیر می باشد:

   1. طراحی ، نظارت و ساخت استخر سونا و جکوزی
   2. آرماتوربندی استخر و جکوزی
   3. آب بندی و سرامیک کاری استخر، سونا ،جکوزی
   4. تامین تجهیزات تخصصی تصفیه خانه، نصب، راه اندازی و تحویل
   5. ضمانت بخش مکانیکی تا 1 سال
   6. تعمیر و نگهداری

در زیر تصاویر برخی از نمونه کار شرکت استخر سازان آبراهه را می‌توانید مشاهده بکنید.

با سپاس از شما

می توانید سوالات خود را در صفحه تماس با ما و یا در زیر پست ها مطرح کنید تا به آنها پاسخ دهیم. با سپاس

Related Posts

Enter your keyword